A ball is dropped from the window of a train moving at 60 km/hr. If the window is 196 cm high. Find the distance along the road which the ball moves before striking the ground (g=9.8 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
10.54 m
b
9.86 m
c
8.52 m
d
12.02 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given height of the window=196cm=1.96m; acceleration due to gravity=g=9.80 m/s2; initial velocity of the ball=60×518=503m/s ; substitute range =R=U2hg R=5032×1.969.8 R=503×0.632 R=10.54m= the distance along the road which the ball moves before striking the ground
A ball is dropped from the window of a train moving at 60 km/hr. If the window is 196 cm high. Find the distance along the road which the ball moves before striking the ground (g=9.8 m/s2)