A ball is dropped onto the floor from a height of 10 m. It rebounds to a height of 5 m. If the ball was in contact with the floor for 0.01 s, what was its average acceleration during contact? (Take, g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2414 ms-2
b
1735 ms-2
c
3120 ms-2
d
4105 ms-2
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
aav=vf-viΔt (As they are in opposite direction) =2ghf+2ghiΔt [as the velocities are in opposite directions ]=2×10×5+2×10×100.01 =2414.21 ≈ 2414 ms-2
A ball is dropped onto the floor from a height of 10 m. It rebounds to a height of 5 m. If the ball was in contact with the floor for 0.01 s, what was its average acceleration during contact? (Take, g = 10 ms-2)