A ball falls freely from a height of 45 m. When the ball is at a height of 25 m, it explodes into two equalpieces. One of them moves horizontally with a speed of 10 ms-1. The distance between the two pieces on the ground is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 m
b
30 m
c
40 m
d
60 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Remaining time for the pieces to reach the ground, t=2×4510-2×2010=1 s x = 10×1=10 m∴ Distance between two pieces will be 20 m.