A ball of mass 160g is thrown up at an angle of 60° to the horizontal at a speed of 10 ms-1. The angular momentum of the ball at the highest point of the trajectory with respect to the point from which the ball is thrown is nearly g=10 ms-2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1.73 kg m2/s
b
3.0 kg m2/s
c
3.46 kg m2/s
d
6.0 kg m2/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Angular momentum L=r→×mv→=Hmvcosθ=v2sin2θ2 gmvcosθ [H=v2sin2θ2 g]=102×sin260°×0.160×10×cos60°2×10=3 kg m2/s