A ball of mass 400 gm is dropped from a height of 5m. A boy on the ground hits the ball vertically upwards with a bat with an average force of 100 newton so that it attains a vertical height of 20 m. The time for which the ball remains in contact with the bat is [g=10 m/s2].
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
0.12s
b
0.08 s
c
0.04 s
d
12 s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity by which the ball hits the batv1=2gh1=2×10×5 or v1→=+10 m/s=10 m/svelocity of reboundv2=2gh2=2×10×20=20 m/s or v2→=−20 m/sF=mdvdt=m(v2→−v1→)dt=0.4(−20−10)dt=100 Nby solving dt=0.12 sec