A ball of mass 2kg and another of mass 4kg are dropped together from a 60 feet tall building. After a fall of 30 feet each towards earth, their respective kinetic energies will be in the ratio of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 : 1
b
1 : 4
c
1 : 2
d
1 : 2
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Kinetic energy =12mv2As both balls are falling through same height therefore they possess same velocity.but KE∝m (If v = constant)∴KE1KE2=m1m2=24=12