A ball of mass 10 kg moving with a velocity 103ms−1 along X-axis, hits another ball of mass 20kg which is rest. After collision, the first ball comes to rest and the second one disintegrates into two equal pieces. One of the pieces starts moving along Y-axis at a speed of 10 m/s. The second piece starts moving at a speed of 20 m/s at an angle θ (degree) with respect to the X-axis.The configuration of pieces after collision is shown in the figure.The value of θ to the nearest integer is………………………..
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 30.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
No net Force is along Y-axis, so we can conserve momentum along Y-axisP iy=P fy⇒0=10×10-10×20sinθ⇒sinθ=1/2 ⇒θ=300