A ball of mass 4 kg, moving with a velocity of 10 ms−1, collides with a spring of length 8m and force constant 100 Nm−1. The length of the compressed spring is x m. The value of x, to the nearest integer, is________
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let compression in the spring be ‘e’. K.E. of ball gets converted into spring P.E. at its maximum compression.12mv2=12ke2 ⇒124102=12100e2 ⇒e=2m Length, l=x+e ⇒x=l−e ⇒x=8−2=6m