A ball of mass 0.2 kg rests on a vertical post of height 5 m. A bullet of mass 0.01 kg, travelling with a velocity ν m/s in a horizontal direction, hits the centre of the ball. After the collision, the ball and bullet travel independently. The ball hits the ground at a distance of 20 m and the bullet at a distance of 100 m from the foot of the post. The initial velocity ν of the bullet is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
250 m/s
b
2502m/s
c
400 m/s
d
500 m/s
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken by the bullet and ball to strike the ground ist=2hg=2.510=1sLet ν1 and ν2 be the velocities of ball and bullet aftercollision. Then applying,x = νtWe have, 20=v1⋅1 or v1=20m/s100=v2.1 or v2=100m/sNow, from conservation of linear momentum before and after collision we have,0.01v=(0.2.20)+(0.01.100)On solving, we getv = 500 m / s.
A ball of mass 0.2 kg rests on a vertical post of height 5 m. A bullet of mass 0.01 kg, travelling with a velocity ν m/s in a horizontal direction, hits the centre of the ball. After the collision, the ball and bullet travel independently. The ball hits the ground at a distance of 20 m and the bullet at a distance of 100 m from the foot of the post. The initial velocity ν of the bullet is