A ball of mass m is attached to cord of length L, pivoted at point O, as shown. The ball is released from rest at point A, swings down and makes an inelastic collision with a block of mass 2m kept on a rough horizontal floor. The coefficient of restitution of collision is e=23 , and coefficient of friction between block and surface is μ . After collision the ball comes momentarily to rest at C when cord makes an angle θ with the vertical and block comes to rest after travelling a distance of 3L2 on the horizontal surface the value of μ and θ are respectively.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50243,cos−1(8081)
b
5081,cos−1(8081)
c
281,cos−1(80243)
d
2243,cos−1(80243)
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let v1, v2 are speeds of ball & block, v1=(m1−em2m1+m2)u v2=m1(1+e)um1+m2 [since block is at rest] Here e = 2/3, m1=m , m2=2m Applying conservation energy for ball ∴ mgL=12mu2 ⇒ u=2gL ∴ v1=(m−43m)3m2gL=−192gL Applying conservation of energy for ball 12m(181 2gL)=mgL(1−cosθ) 181=1−cosθ⇒ cosθ=8081 For block, V2=m(5/3)2gL3m=592gL ∴ 02−2581(2gL)=2(−μg)3L2 5081×3=μ
A ball of mass m is attached to cord of length L, pivoted at point O, as shown. The ball is released from rest at point A, swings down and makes an inelastic collision with a block of mass 2m kept on a rough horizontal floor. The coefficient of restitution of collision is e=23 , and coefficient of friction between block and surface is μ . After collision the ball comes momentarily to rest at C when cord makes an angle θ with the vertical and block comes to rest after travelling a distance of 3L2 on the horizontal surface the value of μ and θ are respectively.