A ball of mass m is attached to a cord at point of length L, pivoted O, as shown in figure. The ball is released from rest at point A, swings down and makes an inelastic collision with a block of mass 2m kept on a rough horizontal floor. The coefficient of restitution of collision is e = 2/3 and coefficient of friction between block and surface is μ. After collision, the ball comes momentarily to rest at C when cord makes an angle of θ with the vertical and block moves a distance of 3L/2 on rough horizontal floor before stopping. The values of μ and θ are, respectively,
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50243,cos−18081
b
5081,cos−18081
c
281,cos180243
d
2243,cos−180243
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of the ball just before collision is v0=2gL----(1)Apply1ing momentum conservation along horizontal direction (because momentum is conserved in collision along the line of impact), we get mv0=−mv1+2mv2Applying coefficient of restitution equation, we gete=23=v1+v2v0Solving the above two equations, we getv1=v09 and v2=5v09----(2)As the block moves a distance of 3L/2 before coming to rest, so from work-energy theorem,0−12(2m)v22=−μ×2mg3L2⇒v22=3μgL2581×2gL−3μgL⇒μ=50243For ball, KE is converted to gravitational potential energy after collision, so 0−mv122=−mg×L(1−cosθ)from (1) and (2) we get cosθ=8081