Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball of mass m = 1 kg falling vertically with a velocity v0 = 2 ms-1 strikes a wedge of mass M = 2 kg kept on a smooth, horizontal surface as shown in figure. The coefficient of restitution between the ball and the wedge is e=12. The velocity of the wedge and the ball immediately after collision is α3ms−1.Calculate α.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

answer is 2.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Let v be velocity of the ball after collision along the normal, v' be velocity of the ball after collision along incline and J be impulse on ball, thenJ=v−−2cos⁡30∘=v+3Impulse on wedge isJsin30∘=Mv1=2v1⇒v+32=2v1⇒ v=4v1−3    ........(1)Coefficient of restitution is defined ase=−v2−v1u2−u1⇒ 12=v+v122cos⁡30∘⇒ v=32−v12    .......(2)Solving (1) and (2), we getv1=13ms−1 and v=13ms−1For the ball, velocity along incline remains constant, so  v′=2sin⁡30∘=1ms−1Hence final velocity of ball isv2=12+132=23ms−1⇒α=2
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring