A ball of mass m is moving normally towards a wall of mass M(>> m) with a velocity 4 m/s. The wall is also moving. After striking elastically with the wall, velocity of ball becomes 8 m/s. Find the speed of the wall :
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
4 m/s
b
2 m/s
c
22 m/s
d
42 m/s
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let V be the velocity of ball. Relative velocity of separation = relative velocity of approach. v2-v1=u1-u2 ; v2+u2=u1+v1 as the velocity of the heavier body does not change after collision2u2=4-8=-4 and u2 =-2m/svelocity of the wall= -2 m/s i.e. towards the ball