A ball moving with velocity 9 ms-1 collides with another similar stationary ball. If after the collision, both the balls move in directions making an angle of 30° with the initial direction, then their speeds after collision will be
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5.2 ms-1
b
0.52 ms-1
c
52 ms-1
d
26 ms-1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The given condition as shown in the figure below.After collision, mv1 sinθ = mv2 sinθ ⇒v1=v2=v∴ 2 mv cos θ= m×9⇒ 2v cos 30°=9⇒ v=93=33=5.2 ms-1