A ball is moving with velocity 2 m/s towards a heavy wall moving towards the ball with speed 1 m/s as shown in assuming collision to be elastic , find the velocity of the ball immediately after the collision
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
v=4 m/s
b
v=8 m/s
c
v=1 m/s
d
v=2 m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The speed of the wall will not change after the collision. Let v be the velocity of the ball after collision in the direction. Since collision is elastic (e=1) . Speed of separation speed = Speed of approach Or v−1=2+1 or v=4m/s