A ball is projected from the ground at an angle θ with the horizontal. After 1 second it is moving at an angle 450 with the horizontal and after 2 seconds it is moving horizontally. What is the velocity of projection of the ball?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
103 ms−1
b
203 ms−1
c
105 ms−1
d
202 ms−1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Suppose the angle made by the instantaneous velocity with the horizontal be α . Then tanα=vyvx=usinθ−gtucosθ Given that, α=450 , when t=1 sec α=00 , when t=2 sec This gives, ucosθ=usinθ−g usinθ−2g=0 Solving we find, usinθ=2g ucosθ=g Solving we get, u=5 g=105ms−1