Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball is projected from the ground at angle θ with the horizontal. After 1 s, it is moving at angle 45° with the horizontal and after 2 s it is moving horizontally. What is the velocity of projection of the ball?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

103 ms−1

b

203 ms−1

c

105 ms−1

d

202 ms−1

answer is .

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Suppose the angle made by the instantaneous velocity with the horizontal be α.thentanα=vyvx=usinθ-gtucosθ  Given that α=45°, when t=1 s;α=0°, when t=2 s.   This gives ucosθ=usinθ-g  and   usinθ-2 g=0  Solving Eqs. (i) and (ii), we find usinθ=2g and ucosθ=g. Squaring and adding,  u=5 g=105 ms-1
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A ball is projected from the ground at angle θ with the horizontal. After 1 s, it is moving at angle 45° with the horizontal and after 2 s it is moving horizontally. What is the velocity of projection of the ball?