A ball is projected from the ground at angle θ with the horizontal. After 1 s, it is moving at angle 45o with the horizontal and after 2 s it is moving horizontally. What is the velocity of projection of the ball?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
103ms−1
b
203ms−1
c
105ms−1
d
202ms−1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Suppose the angle made by the instantaneous velocity with the horizontal be α. Then tanα=vyvx=usinθ−gtucosθ Given that α=45∘, when t=1s;α=0∘, when t=2s This gives ucosθ=usinθ−g ....(i) and usinθ−2g=0 .....(ii) Solving Eqs. (i) and (ii), we find usinθ=2g and ucosθ=g. Squaring and adding,u=5g=105ms−1