A ball is projected from ground with a speed of 20 ms-1at an angle of 450 with horizontal. There is a wall of 25 m height at a distance of 10m from the projection point. The ball will hit the wall at a height of
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5m
b
7.5 m
c
10m
d
12.5 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Since, usinθ×t=10 m⇒ 20sin45°t=10⇒ t=1020sin45°=12 s Now, y=20sin45°t-12gt2=20×12×12-12×10×12=7.5 m
A ball is projected from ground with a speed of 20 ms-1at an angle of 450 with horizontal. There is a wall of 25 m height at a distance of 10m from the projection point. The ball will hit the wall at a height of