A ball is projected from O with an initial velocity 700 cm/s in a direction 370 above the horizontal. A ball B, 500 cm away from O on the line of the initial velocity of A, is released from rest at the instant A is projected. The height through which B falls, before it is hit by A and the direction and magnitude of the velocity A at the time of impact will respectively be-[given g=10m/s2,sin 370 =0.6 and cos 370 =0.8]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
250 cm,280 42'
b
255 cm,270 43'
c
245 cm,200 44'
d
300 cm,270 43'
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The situation is shown in fig (a) Let the ball collide after t sec from fig.OC=OBcos37∘=500cos37∘=500×0.8=400cm….(1) Horizontal velocity =700×cos37∘∴OC=700×cos370×t=700×0.8×t=560t … From eqs. (1) and (2) 560t=400 or t=(5/7)sec . h=(1/2)gt2=(1/2)×1000×(5/7)2/255.1cm (b) Let at the time of impact, vx and vy be the horizontal and vertical velocities respectively, then vx=700×cos37∘=700×0.8=560cm/s and vy=−700×sin37∘+1000×(5/7)=−700×0.6+(5000/7)=−420+714.3 =+294.3cm/secdownward Velocity of the ball at the time of collision v=vx2+vy2 ∴v=[(560)2+(294.3)2]=632.6 cm/sec Again tanθ=vyvx=294.3560 or θ=tan–1 294.3560=27043'