A ball 'A' is projected from origin with an initial velocity v0= 700cm/sec in a direction 370 above the horizontal as shown in fig .Another ball 'B' 300 cm from origin on a line 370 above the horizontal is released from rest at the instant A starts. How far will B have fallen when it is hit by A?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9 cm
b
90 cm
c
0.9 cm
d
900 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
)BAC is vertical straight line from figure from △BOC , sin37=BCOB BC=OB sin37=300×35=180cm let both balls collide after time t second AC=vertical height of projectile=uyt-12gt2 AC=(700 sin37)t-gt22 AC=(700×35 )t-gt22 AC=420t-gt22---(1) BA=y=ut+12gt2 BA=0+gt22---(2) BA+AC=BC=180cm substitute equtions (1)&(2) gt22+420t-gt22=180 t=180420=37 BA=gt22=9802×372=90cm