Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball is projected horizontally from a height of 100 m from the ground with a speed of 20 ms-1. Taking g=10 ms-2 and based on the information provided, answer the following questions.The time taken to reach the ground isThe horizontal distance it covers before striking the ground isThe angle with the vertical which it strikes the ground is

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

5s

b

25s

c

35s

d

45s

e

205m

f

405m

g

605m

h

805m

i

tan−1⁡13

j

tan−1⁡5

k

tan−1⁡15

l

tan−1⁡17

answer is , , .

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

100=12gt2                     ∵y=12gt2⇒t=20010=20=25sx=ut=20(25)⇒ x=405mtan⁡θ=vxvySince vx=u and vy=gt⇒ tan⁡θ=ugt=20(10)(25)⇒ tan⁡θ=15⇒ θ=tan−1⁡15
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring