A ball is projected horizontally with a speed v from the top of plane inclined at an angle 450 with the horizontal. How far from the point of projection will the ball strike the plane?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2v2g
b
2[2v2g]
c
v2g
d
2v2g
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
x = vt or y = 12gt2tan 450 = yxor y = xor y = gx22v2 or x = gx22v2 or x = 2v2gAlso, y = 2v2g or l2 = x2+y2l = 2×xor l = 2[2v2g]