A ball is projected upwards from the top of a tower with velocity 25 ms-1. If the height of the tower is 70 m, after what time from the instant of throwing, will the ball reach the ground? (Take, g = 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2 s
b
5 s
c
7 s
d
9 s
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
sy=uyt+12ayt2 or -70=25t-5t2⇒ 5t2-25t-70=0⇒ t2-5t-14=0⇒ t=7,t=-2∴ t=7 s