A ball is projected vertically down with an initial velocity from a height of 20 m onto a horizontal floor. During the impact it loses 50% of its energy and rebounds to the same height. The initial velocity of its projection is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
20 ms-1
b
15 ms-1
c
10 ms-1
d
5 ms-1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let ball is projected vertically downward with velocity v from height hTotal energy at point A = 12mv2+mghDuring collision loss of energy is 50% and the ball rises up to same height. It means it possess only potential energy at same level.50%12mv2+mgh=mgh1212mv2+mgh=mghv = 2gh = 2×10×20v = 20 m/s