A ball is projected with a velocity 20 ms−1 at an angle of 300 with the horizontal from the top of a tower of height 40 m, the ratio of the time taken by the ball to reach to the same height and that taken to hit the ground is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
1:2
b
2:1
c
1:4
d
4:1
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken to come back to the same height is t1=2u sin θg=2×20×1210=2 s. If t2 is the time taken to hit the ground t2=4 s. Now t1t2=24=12 .