A ball of radius r and density ρ falls freely under gravity through a distance h before entering water. Velocity of ball does not change even on entering water. If viscosity of water is η, the value of h is given by
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
29r21−ρη g
b
281r2ρ−1η g
c
281r4ρ−1η2g
d
29r4ρ−1η2g
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Velocity of ball when it strikes the water surface v=2gh …(i)Terminal velocity of ball inside the water v=29r2gρ−1η …(ii)Equating (i) and (ii) we get 2gh=29r2gη(ρ−1)⇒h=281r4ρ−1η2g