A ball is released from rest from top of a tower. The retardation due to air resistance is bv, where b is 10 per second and velocity v is ms-1. The velocity of ball at t=110s is n27ms−1 The value of n (Given, e=2.7) is _________.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 7.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The acceleration of ball at instant t is a=g−bv∵ a=g−bv Or dvdt=g−bv or ∫0v dvg−bv=∫0t dt Or −12[ln(g−bv)]0v=[t]0t Or [ln(g−bv)−lng]=−bt Or lng−bvg=−bt Or 1−bvg=e−bt or bvg=1−e−bt Or v=gb1−e−bt=10101−1e =e−1e=2.7−12.7=727=n27∴ n=7