A ball is released from the top of a tower of height h. It takes time T to reach the ground. What is the position of the ball (from ground) after time T/3?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
h/9m
b
7h/9m
c
8h/9m
d
17h/18m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
We have h=12gT2 In T/3 second, distance fallen =12gT32=h9So position of the ball from the ground ish−h9=8h9m
A ball is released from the top of a tower of height h. It takes time T to reach the ground. What is the position of the ball (from ground) after time T/3?