A ball is released from the top of a tower of height h meters. It takes T seconds to reach the ground. What is the position of the ball in T3 seconds?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
h9 meters from the ground
b
7h9 meters from the ground
c
8h9 meters from the ground
d
17h18 meters from the ground
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
∴ h = ut + 12gt2 ⇒ h = 12gT2After T3 seconds, the position of ball,h` = 0+12g(T3)2 = 12×g9×T2 h` = 12×g9×T2 = h9m from top∴ Position of ball from ground = h−h9 = 8h9m.