Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball is rolled off the edge of a horizontal table at a speed of 4 ms-1. It hits the ground after 0.4 s.Which statement given below is true?

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

It hits the ground at a horizontal distance 1.6 m from the edge of the table.

b

The speed with which it hits the ground is 4.0 ms-1

c

Height of the table is 1m.

d

It hits the ground at an angle of 60° to the horizontal.

answer is A.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Vertical component of velocity of ball at point P.uV=0+gt     = 10 X 0.4 = 4ms-1Horizontal component of velocity = initial velocity⇒  vH=4 m/sSo, the speed with which it hits the ground,v=vH2+vV2=42 m/sand    tanθ=vVvH=44=1⇒θ=45°It means the ball hits the ground at an angle of 450 to the horizontal.Height of the table   h=12gt2=12×10×(0.4)2=0.8 mHorizontal distance travelled by the ball from the edge of table  h=ut=4×0.4=1.6 m
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring