A ball is rolled off the edge of a horizontal table at a speed of 4 m/second. It hits the ground after 0.4 second. Which statement given below is true a) It hits the ground at a horizontal distance 1.6 m from the edge of the tableb) The speed with which it hits the ground is 4.0 m/secondc) Height of the table is 0.8 md) It hits the ground at an angle of 600 to the horizontal
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
a and b are true
b
a, b and c are true
c
a and c are true
d
all are true
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Vertical component of velocity of ball at point P vV=0+gt=10×0.4=4 m/sHorizontal component of velocity = initial velocity⇒vH=4 m/sSo the speed with which it hits the groundv=vH2+vV2=42 m/s and tanθ=vVvH=44=1⇒θ=450It means the ball hits the ground at an angle of 450 to the horizontal.Height of the table h=12gt2=12×10×(0.4)2=0.8 mHorizontal distance travelled by the ball from the edge of table h=ut=4×0.4=1.6 m