A ball rolls off the edge of a horizontal table top 4 m high. If it strikes the floor at a point 5 m horizontallyaway from the edge of the table, what was its speed at the instant it left the table?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.5 ms-1
b
3.5 ms-1
c
5.55 ms-1
d
6.5 ms-1
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Using, h=12gt2, we gethAB=12gtAC2 or tAC=2hABg=2×49.8=0.9 sFurther, BC=vtACor v=BCtAC=50.9=5.55 ms-1
A ball rolls off the edge of a horizontal table top 4 m high. If it strikes the floor at a point 5 m horizontallyaway from the edge of the table, what was its speed at the instant it left the table?