A ball rolls off the edge of a horizontal table top 1.25 m high. If it strikes the floor at a point 1.6 m horizontal away from the edge of the table. The speed with which it leaves the table is: g=10m/sec2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
3 m/sec2
b
3.2 m/sec2
c
3.4 m/sec2
d
3.8 m/sec2
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given height of the table=h=1.25m; range=R=1.6m; acceleration due to gravity=g=10m/s2; substituting in the formula range =R=U2hg ⇒1.6=U2×1.2510 ⇒U=3.2 m/sec
A ball rolls off the edge of a horizontal table top 1.25 m high. If it strikes the floor at a point 1.6 m horizontal away from the edge of the table. The speed with which it leaves the table is: g=10m/sec2