A ball is thrown from ground level so as to just clear a wall 4 metres high at a distance of 4 metres and falls at a distance of 14 metres behind the wall. The magnitude velocity of projection of the ball will be:
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
182m/s
b
181m/s
c
185m/s
d
186m/s
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Referring to (fig.) let P be a point on the trajectory whose co-ordinates are (4, 4). As the ball strikes the ground at a distance 14 metre from the wall, the range is 4 + 14 = 18 metre. The equation of trajectory isy=x tanθ−g2 x2u2cos2θ or y=xtanθ1−gx2u2cos2θ⋅tanθ or y=xtanθ1−g2u2xsinθcosθy=xtanθ1−xR; where R is range here x=4,y=4 and R=18∴4=4tanθ1−418=4tanθ79 or tanθ=97;sinθ=9130 and cosθ=7130 Again R=2gu2sinθcosθ ; in this equation substitute above obtained valuesrange R=(29.8)×u2×(9130)×(7130) but R=18 ⇒u2 =18 × 9.8 × 130× 1302 × 9 × 7 =98 × 137= 182, ⇒u =182Metre per second.