A ball is thrown from the ground to a wall 3 m high at a distance of 6 m . If the ball just clears the wall and falls 18 m away from the wall, the angle of projection of ball is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
tan-132
b
tan-123
c
tan-112
d
tan-134
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, R=u2sin2θg=24∵ y=xtanθ-gx22u2cos2θ 3=6tanθ-36g2u2cos2θ …(ii)From Eq. (i), we get gu2=sin2θ24=sinθcosθ12Substituting in Eq. (ii), we get 3=6tanθ-32tanθ=92tanθ⇒θ=tan-123