A ball is thrown from a point O aiming a target at angle 300 with the horizontal, so that the ball hits the target at B but the ball hits at point A, a vertical distance h below B. If the initial velocity of the ball is 20 ms-1 and the horizontal distance between O and C is 10m. Find the value of h.
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
g6 m
b
g10 m
c
g3 m
d
g12 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
In moving horizontal distance 10 m, the ball will fall by distance 12gt2. As, R=ucosθt⇒ 10=20×cos30°t=20×32t⇒t=13 sy=AB=usinθt-12gt2=103-g6 height BC=10 tan30=103 so height AB =BC-AC=103-103+g6=g6