A ball is thrown from the top of 36 m high tower with velocity 5 m/s at an angle 37° above the horizontal as shown. Its horizontal distance on the ground is closest to : [g = 10m/s2]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
12 m
b
18 m
c
24m
d
30m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
By using.s=ut+12at2 in vertical direction-36 = 3t - 5t2 =t = 3sRange = (5cos37°) t = (4). 3 = 12m