A ball is thrown from the top of a tower with an initial velocity of 10 ms-1 at an angle of 30o with the horizontal. If it hits the ground at a distance of 17.3 m from the back of the tower, the height of the tower is (Take g: 10 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 m
b
20 m
c
15 m
d
10 m
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Here, θ= 30o, u = 10 ms-1, R = 17.3 m, g = 10 ms-2For horizontal motion, R = u cos θtt = Ru cos θ = 17.310 cos 300 = 17.3 ×210×3 = 17.3×210×1.73 = 2 sFor vertical motion, h = u sin θt = 12gt2 = 10 sin 300×2-12×10×22= 10-20 = -10 m.Height of tower = 10 m.