A ball is thrown horizontally from a cliff such that it strikes the ground after 5s. The line of sight makes an angle 370 with the horizontal. The initial velocity of projection in ms-1 is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
50
b
1003
c
1002
d
1003
answer is D.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Tanθ=hR,T=2 h g and R=uT and tan 370 =34 ; h=gT22=10×252=125 m Therefore u×5 ×34=125 ⇒u=1003 m/s