A ball thrown horizontally with a velocity of 8 m/s from the top of the building strikes the ground 12m away from the building. What is the height of the building? (g=9.8 m/s2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
11 m
b
10 m
c
8 m
d
7 m
answer is A.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
given initial velocity horizontally = ux=8 m/s; Range = R=12mR=Ut⇒t=RUt=128 Now height of building= h=12gt2h=12(9.8)1282=11.25m