A ball is thrown upwards with a speed of 40 m/s. When the speed becomes half of the initial speed, gravity is switched off for next 2 second. After that gravity is again switched on but magnitude of gravity is doubled. The total distance travelled by the ball from t = 0 to the time when the ball reaches the maximum height (in m) isTake g=10 ms-2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 110.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Speed will remain half or 20 msafter 2 s.d1=ut+12at2=40×2-12×10×(2)2=60 md2=vt=20×2=40 md3=v22g'=(20)22×20=10 m ∴d=d1+d2+d3=110 m