A ball is thrown upwards with a speed u from a height h above the ground. The time taken by the ball to hit the ground is
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2h/g
b
8h/g
c
ug[1+1+2ghu2 ]
d
ug + 2hg
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Time taken to reach the highest point from the height h is obtained from equation, v = u - gt ∴ 0=u-gt1 or t1=ug (∵ At highest point, final velocity of ball = 0)Height attained above h is obtained from v2 - u2 = 2 (-g)h1or 0-u2=2(-g)h1 or h1=u22gTotal height, h2=h1+h=u22g+hTime taken to hit the ground is obtained from h2=ut+12at2 or u22g+h=0+12gt22 ∴ , t2=u2+2ghg2 Therefore , total time , T = t1+t2 =ug[1+1+2ghu2]