A ball is thrown vertically downward with a velocity of 20 m/s from the top of a tower. It hits the ground after some time with a velocity of 80 m/s. The height of the tower is (Take, g = 10 m/s2 ) [NEET 2020]
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
340 m
b
320 m
c
300 m
d
360 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, u = 20 m/s, v = 80 m/s and h = ?From kinematic equation of motion, v2 = u2 + 2gh⇒h=v2-u22g=(80)2-(20)22×10 (∵ Given, g = 10 m/s2) = 300 m