Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball is thrown vertically downwards from a height of 20 m with an initial velocity ν0. It collides with the ground, loses 50 percent of its energy in collision and rebounds to the same height. The initial velocity ν0 is (Take g = 10 ms-2 )

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

28 ms-1

b

10 ms-1

c

14 ms-1

d

20 ms-1

answer is C.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

The situation is shown in the figureLet ν be the velocity of the ball with which it collides with ground. Then according to the law of conservation of energy,Gain in kinetic energy = loss in potential energy  i.e. 12mv2-12mv02=mgh (where m is the mass of the ball)  or   v2-v02=2gh              . . . .(i)Now, when the ball collides with the ground, 50% of its energy is lost and it rebounds to the same height h.∴  5010012mv2=mgh14v2=gh   or   v2=4gh Substituting this value of v2 in eqn. (i), we get 4gh-v02=2gh or   v02=4gh-2gh=2gh or v0=2gh Here, g=10 ms-2and h=20 m∴  v0=210 ms-2(20 m)=20 ms-1
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring