A ball is thrown vertically upward from the roof of a building with a certain velocity. It reaches the ground in 9 s. When it is thrown downward from the roof with thesame initial speed, it takes 4 s to come at ground. How much time (in second) will it take to reach at ground if it just released from the rest from the roof?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
answer is 6.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Let the height of building is h. Event I, −h=v0t1−12gt12 ..........(i) Event II, h=v0t2+12gt22 ............(ii) Event III, h=12gt2 ...........(iii)On multiplying Eq. (i) by t2 and Eq. (ii) by t1 and add, we get ht1+t2=12gt1t2t1+t2 Or 12gt2=12gt1t2∴ t=t1×t2=9×4=6s