A ball is thrown vertically upward. It has a speed of 10 m/s when it has reached one half of its maximum height. How high does the ball rise ? Tiake g = 10 m/s2
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
5 m
b
10 m
c
15 m
d
20 m
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The situation is shown in figureFor part CB, we haveu =10 m/s2 and v=0Now v2 = u2 -2gs∴ 0 = (10)2 -2x10x(h/2)or 10h =100 or h=10m