A ball is thrown vertically upwards from the ground with a speed of 25.2 ms-1. How long does it take to reach its highest point and how high does it rise? (Take, g = 9.8 ms-2)
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
2.75 s, 3.24 m
b
25.7 s, 34.2 m
c
2.57 s, 32.4 m
d
27.5 s, 3.42 m
answer is C.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
Given, upward velocity of ball = 25.2 ms-1Height attained by the ball, H=u22g=25.2×25.22×9.8=32.4 mNow, time taken by the ball to attain 32.4 m is t=ug=25.29.8=2.57 s