Banner 0
Banner 1
Banner 2
Banner 3
Banner 4
Banner 5
Banner 6
Banner 7
Banner 8
Banner 9

Q.

A ball whose density is 0.5×103kg/m3 falls in to water from a height of 8 cm . To what depth does the ball sink.

see full answer

Your Exam Success, Personally Taken Care Of

1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya

a

4 cm

b

6 cm

c

2 cm

d

8 cm

answer is D.

(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)

Best Courses for You

JEE

JEE

NEET

NEET

Foundation JEE

Foundation JEE

Foundation NEET

Foundation NEET

CBSE

CBSE

Detailed Solution

Retardation=vρwg−vρbgm                 =vg(ρw−ρb)vρb ,      v2−u2=2as(∵s=d) ⇒d=v22a=2ghρb2g(ρw−ρb) depth d=hρbρw−ρb=8×5001000−500=8×500500Depth d=8cm
Watch 3-min video & get full concept clarity
score_test_img

courses

No courses found

Get Expert Academic Guidance – Connect with a Counselor Today!

best study material, now at your finger tips!

  • promsvg

    live classes

  • promsvg

    progress tracking

  • promsvg

    24x7 mentored guidance

  • promsvg

    study plan analysis

download the app

gplay
mentor

Download the App

gplay
whats app icon
personalised 1:1 online tutoring
A ball whose density is 0.5×103kg/m3 falls in to water from a height of 8 cm . To what depth does the ball sink.