A ball whose density is 0.4 x 103 kg/m3 falls into water from a height of 9 cm . To what depth does the ball sink?
see full answer
Your Exam Success, Personally Taken Care Of
1:1 expert mentors customize learning to your strength and weaknesses – so you score higher in school , IIT JEE and NEET entrance exams.
An Intiative by Sri Chaitanya
a
9 cm
b
6 cm
c
4.5 cm
d
2.25 cm
answer is B.
(Unlock A.I Detailed Solution for FREE)
Best Courses for You
JEE
NEET
Foundation JEE
Foundation NEET
CBSE
Detailed Solution
The velocity of ball before entering the water surface:v=2gh=2g×9When ball enters into water, due to the upthrust of water, the velocity of ball decreases (or retarded). Retardation, a= Apparent weight Mass of ball =V(ρ−σ)gVρ=ρ−σρg=0.4−10.4×g=−32glf h be the depth up to which the ball sinks. Then0−v2=2×−32g×h⇒2g×9=3gh∴h=6cm